UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Očkování proti Covidu v těhotenství?

Očkování proti onemocnění covid-19, které už více než rok hýbe doslova celým světem, je v současné době snad nejdiskutovanějším tématem a nutno podotknout, že velmi ožehavým tématem. Tak ožehavým, že rozdmýchává vášnivé diskuse a dělí společnost na dva tábory - na ochotné příjemce vakcíny, kteří na ni čekají jako na smilování, a na její zaryté odpůrce. Tou nejvíce kontroverzní kapitolou je pak jednoznačně podání vakcíny proti covid - 19 těhotným ženám.

ockovani-covid-tehotenstvi

Očkování proti covidu a těhotenství (Zdroj: Freepik.com)

Očkování v těhotenství je obecně tématem, k němuž se společnost staví spíše zdrženlivě a opatrně, neboť klinické testy a studie s těhotnými ženami jsou považovány za neetické a z toho důvodu se neprovádí. Znamená to ale, že by mělo být očkování těhotným ženám zapovězeno? V tomto článku se podíváme na problematiku očkování těhotných a také na to, jak se k tomu staví jinde ve světě.

Fakta a stanoviska odborných společností

Jak je již známo, vakcíny proti covid - 19 neobsahují živý virus, nýbrž se jedná o mRNA vakcíny, které kódují protein na povrchu viru a imunitní systém ho díky tomu pozná. Tyto vakcíny navíc nevstupují do jádra buněk a nemohou tak způsobit genetické změny. Kladně se k očkování těhotných žen staví například Světová zdravotnická organizace (WHO), Centers for Disease Control and Prevention (CDC), American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) nebo Society for Maternal-Fetal Medicine (SMFM). 

Odborné společnosti a organizace tedy očkování těhotným ženám nejen že doporučují, ale těhotné ženy dokonce považují za prioritní skupinu, stejně jako třeba seniory a osoby s přidruženými chorobami nebo jinými rizikovými faktory. Dokazuje to i fakt, že v některých zemích se těhotné ženy již běžně očkují a jsou očkovány přednostně -  konkrétně v USA, Izraeli, Rakousku, Velké Británii či Belgii.

Po celém světě již byly anticovidovou vakcínou naočkovány stovky tisíc těhotných žen a protože u nich v případě nákazy hrozí horší průběh onemocnění, očkování jim zajistí dostatečnou hladinu protilátek. Ta navíc ochrání nejen je samotné, ale díky přenosu protilátek placentou poskytne imunitu i novorozencům.  

detske-zbozi

V každém případě by očkování těhotných mělo být věcí osobní volby, kterou si musí každá žena rozhodnout sama. Faktem je, že těhotenství jako takové nezvyšuje náchylnost těhotných žen k infekci koronavirem, mohou se infikovat úplně stejně jako kdyby těhotné nebyly.

U zdravých těhotných má covid obvykle mírný a klidně i bezpříznakový průběh, stejně jako u netěhotné populace, zpozornět by však měly rizikové rodičky, které mají nějaké přidružené choroby, ať už z doby před otěhotněním nebo vzniklé v těhotenství. Patří mezi ně nejčastěji hypertenze, diabetes mellitus, plicní onemocnění, nádorová onemocnění, oslabená imunita, ale také obezita a vyšší věk.

Rizikové rodičky, které mají navíc třeba kombinaci několika rizikových faktorů současně, mají až třikrát vyšší riziko úmrtí na covid - 19 než zdravé těhotné. Reakce na očkování jsou stejné jak u těhotných žen, tak ostatních očkovaných, nejčastěji dochází k zarudnutí a bolesti v místě vpichu. Odborníci z výše zmíněných společností se domnívají, že vakcíny nepředstavují žádná závažná rizika pro těhotnou ženu, nenarozené miminko ani kojeného novorozence.

detske-obleceni

Kdy očkovat a jakou vakcínou

Gynekologové a porodníci doporučují nechávat se očkovat až po I.trimestru těhotenství, a to samozřejmě jen schválenými vakcínami. Bezpečnými vakcínami jsou právě již zmíněné mRNA vakcíny (Pfizer/BioNTech a Moderna). Přesto je tu však jeden problém - Ministerstvo zdravotnictví ČR doposud nevydalo žádné stanovisko ani doporučení k očkování těhotných žen nebo kojících.

V současné chvíli je tak pouze na lékařích, zda těhotné a kojící ženy naočkují či nikoli. Názor na očkování těhotných proti nemoci covid - 19 (a na očkování těhotných obecně) se přitom různí, a tak se dnes může stát, že v některých očkovacích centrech těhotnou zájemkyni o vakcínu očkovat odmítnou, zatímco jinde to není problém.

Tato situace je nešťastná zejména z toho důvodu, že díky absenci stanoviska Ministerstva zdravotnictví i České gynekologicko - porodnické společnosti (ČGPS), je prakticky sázkou do loterie, zda vás jako těhotnou ženu naočkují nebo ne vy budete muset hledat pracoviště, kde jsou očkování těhotných (a kojících) nakloněni.

hracky-pro-nejmensi

V dohledné době by však mělo vyjít oficiální doporučení ČGPS k očkování těhotných žen, což by mělo poskytnout záruku ve svobodném rozhodování nastávajících maminek, zda se nechají očkovat.

Podle odborníků z řad gynekologů a porodníků by měly očkování zvážit ty těhotné ženy, u kterých se vyskytují některé z rizikových faktorů, zejména obezita, hypertenze, cukrovka či oslabená imunita. Za riziko je též považována samozřejmě zdravotnická profese. Rozhodnutí by tak mělo být na každé těhotné ženě, měla by sama, nakolik by pro ni bylo onemocnění covidem rizikové a jaké přínosy má očkování.

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: