Termín orgasmický porod se poprvé dostal do širšího povědomí roku 2008, kdy vyšel dokumentární film, jehož autorkou je dula Debra Pascali-Bonaro. V něm je porod vykreslen jako silný, přirozený proces, který může být skutečně nádherným zážitkem. Název orgasmický je spíše jakousi nadsázkou a přirovnáním – je totiž dokázáno, že se při porodu vyplavují stejné hormony jako při milování a orgasmu.
Orgasmický porod? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Co je orgasmický porod?
Když se před nedávnem oblíbená česká herečka Tereza Ramba na svém instagramovém profilu podělila s veřejností o svůj porodní zážitek, kde porod svého druhého dítěte, dcery Miry, popsala jako orgasmický, vyvolal její příspěvek vlnu zájmu a diskusí o tom, co to vlastně ten orgasmický porod je. Spousta lidí o něm nejspíš slyšela poprvé. Zatímco si někteří čtenáři klepali na čelo a mysleli si něco o šílené bio/ezo lesaně, která to nemá v hlavě v pořádku, neboť spojovat porod dítěte s něčím tak intimním jako je orgasmus jim přijde krajně nevhodné, jiní začali s upřímným zájmem a zvědavostí pátrat na internetu. Kde se vzal pojem orgasmický porod? A je vůbec možné zažít při porodu skutečný orgasmus?
Přestože by se z názvu mohlo zdát, že při orgasmickém porodu žena zažívá skutečný orgasmus, není to tak úplně pravda. Spíše než o tělesnou rozkoš sexuálního charakteru jde totiž o duchovní prožitek, stav mysli a uvědomění si síly svého těla při porodu. Stav, který se dostavuje jak při orgasmu, tak i při porodu. Stav hlubokého uvolnění a euforie, v případě porodu napojení na celý proces zrození a sílu svého ženského těla.
Jak prožít orgasmický porod
Porod je většinou vnímán jako něco značně bolestivého a odstrašujícího. Něco, co se musí prostě přežít. Málokdo si umí představit, že tomu tak vůbec nemusí být, že porod nemusí být tak strašný, jak je prezentován v televizi nebo jak jej popisují mnohé ženy v okolí, ale že si ho některé ženy mohou dokonce i užít. O tom, jaký bude porod, totiž rozhoduje spousta okolností a také to, jak se žena na porod připravuje a jak ho vnímá.
Pokud ho očekává s obavami a strachem (ten je mimochodem do jisté míry přirozený a může být i užitečný) a jako nutné zlo, které by měla nejraději co nejrychleji za sebou a je jí víceméně jedno, jak porodí, nikdy nemůže plně prožít a pochopit podstatu orgasmického porodu.
Pokud se však žena na porod důkladně připravuje a pohlíží na něj jako na úžasný moment, kdy přivede na svět vytoužené dítě a zpečetí tak svoji ženskost, dokáže pracovat s dechem, vizualizacemi, afirmacemi, přijetím bolestivých kontrakcí jako vln, které ji posouvají blíž a blíž k miminku, může skutečně prožít stav podobný jakémusi transu, podobnému, jaký se dostavuje při orgasmu. Orgasmický porod je zjednodušeně řečeno pocit absolutního štěstí, vděčnosti a respektu při porodu.
Tyto pocity jsou však mnohdy spíše nedosažitelným ideálem, který se v běžných podmínkách porodnic jeví jako nereálný. Pokud se ale na porod správně naladíte a vyberete si přátelskou, respektující porodnici, můžete krásný porod prožít i tam. Správně běžící porod totiž vyžaduje určité podmínky.
V první řadě je to důkladná předporodní příprava. Pak klidné a známé prostředí a dostatek intimity. A nakonec péče někoho, komu důvěřujete a kdo vás provede celým porodem. Roli ale hraje i spousta jiných faktorů, například osobnost, vzdělání, životní styl, podpora partnera a okolí apod.
Čekáte-li miminko a chcete se na porod co nejlépe naladit a připravit, doporučuji kurz Hypnoporodu. Hypnoporod je totiž s orgasmickým porodem velmi úzce spjatý. Je postaven na klidném a respektujícím přístupu k rodičce, meditacích, akupresuře, masážích a relaxačních technikách.
Pokud má žena na porod skutečně klid a umí se zklidnit a napojit se na něj, může být porod mnohem méně bolestivý, ba dokonce bezbolestný. Psychické nastavení dokáže udělat divy.
Jak je to s tím orgasmem?
Prožít při porodu orgasmus je skutečně možné, ne však běžné. Z anatomického hlediska to vlastně ani není nic překvapivého – při porodu dochází ke stimulaci vaginy, klitorisu i dělohy. Skutečný orgasmus však prožije během porodu jen malé procento žen, ve většině případů jde o psychologický prožitek. I to se ale počítá.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská
Pokračujte v čtení blogu:
- Jak být rodičem a nezbláznit se?
- Jak zvládnout a pochopit děti?
- Jak na miminka a nejmenší?
- Jak zvládnout těhotenství?
- Jak na kojení a nekojení?