Nepříjemné pálení žáhy zažije v těhotenství velké množství žen a nezřídka i ty, které nikdy předtím netrápilo. Je způsobeno vniknutím kyselých žaludečních šťáv do spodní části jícnu. K tomu může docházet z různých příčin – přejedením, pálivým či kořeněným jídlem, alkoholem, sladkostmi či některými léky, které dráždí žaludek. Naštěstí se i proti tomuto neduhu dá alespoň trochu bojovat a zmírnit příznaky. Jak si od pálení žáhy ulevit?
Co na pálení žáhy v těhotenství? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Příčiny a příznaky pálení žáhy v těhotenství
V těhotenství se pálení žáhy objevuje v důsledku hormonálních změn a rostoucí dělohy, která žaludek a jiné orgány dutiny břišní vytlačuje směrem nahoru. Žaludeční kyseliny se tak snadno dostanou až tam, kam nemají a způsobují nepříjemné pocity, jako například:
- pálení za hrudní kostí a v oblasti krku
- palčivou bolest pod žebry
- křeče v žaludku a pocit na zvracení
- pocit plnosti a nechuť k jídlu
Pálení žáhy mohou způsobit nebo významně zhoršovat také některé dráždivé potraviny a nápoje. Pokud pálení žáhy sužuje i vás, zkuste se vyhnout nebo alespoň omezit následující spouštěče:
- sladkosti – čokoládu, bonbóny
- pálivá jídla
- výrazné koření
- česnek a cibuli v syrovém stavu
- kávu
- sycené a sladké nápoje
- kyselé ovoce – citrusové plody, jahody, rybíz apod.
- Koncentrované ovocné šťávy a džusy
Co pomáhá na pálení žáhy
Pokud jednou v těhotenství začnete trpět na pálení žáhy, je dost pravděpodobné, že se ho nezbavíte až do porodu. Můžete ale tlumit nepříjemné příznaky, které vám mnohdy nedají spát. Vyzkoušejte některé z těchto prostředků, jak si účinně pomoci:
- Vychlazené mléko - neutralizuje žaludeční kyseliny a mírní pocity pálení, jen pozor na jeho pití v noci, mohlo by se vám totiž po něm chtít čůrat ještě více než obvykle
- Jedlá soda – jedlá soda rozpuštěná ve vodě má podobné účinky jako mléko, jen už nechutná tak dobře
- Zázvorový čaj – možná to zní paradoxně, protože zázvor je pálivý, ale ulevuje od nevolností a pálení žáhy
- Léky proti pálení žáhy – některé léky je třeba konzultovat s lékařem, přesto je ale možné sehnat i takové, které jsou v těhotenství dostupné a bezpečné (různé žvýkací tablety apod.)
Kromě rychlé pomoci v podobě výše zmíněných rad je ale nutné přizpůsobit vzniklé situaci i své stravovací návyky. Je dobré jíst víckrát za den po menších porcích, vyhýbat se výše uvedeným dráždivým potravinám a nápojům a dodržovat dostatečný pitný režim.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská