Předčasný odtok plodové vody
Předčasný odtok plodové vody, odborně PPROM (zkratka anglického Preterm Prelabour Rupture of Membranes) je narušení (prasknutí) plodových obalů před termínem porodu, konkrétně před ukončeným 37. týdnem těhotenství (37+0). Stojí až za 40% všech předčasných porodů.
Odtok plodové vody (Zdroj fotky: https://www.freepik.com/)
Co všechno předčasný odtok plodové vody obnáší a jak se řeší?
Plodová voda
Plodová voda se nachází uvnitř takzvaného vaku blan, který obklopuje miminko v děloze a chrání ho tak před vlivy z vnějšího prostředí, například před otřesy. Je tvořena především močí miminka, hleny z dýchacích cest, odumřelými kožními buňkami, kousky mázku a chloupky lanuga (prvního ochlupení pokožky plodu, které se ke konci těhotenství ztratí). Kromě toho ale plodová voda obsahuje také bílkoviny, glukózu, kreatinin a protilátky proti infekcím.
Plodová voda plní především funkci ochrannou, vak blan totiž brání vstupu patogenů do dělohy a tím chrání miminko před infekcí a také udržuje miminko v bříšku v teple. K odtoku plodové vody dochází nejčastěji až během porodu, na konci I. doby porodní nebo na začátku II. doby porodní. Někdy se ale může stát, že vak blan praskne dříve, ještě v době, kdy miminko není zralé a připravené na život mimo dělohu. V takovém případě je nutná hospitalizace.
Příčiny předčasného odtoku plodové vody
Existuje hned několik důvodů, proč dojde k porušení plodových obalů a předčasnému odtoku plodové vody, většinou je na vině souhra více faktorů. Dnes se nejvíce mluví o takzvaném onemocnění plodových obalů, které jsou z nějakého důvodu oslabené, pravděpodobně vlivem urychleného stárnutí buněk, kterými jsou tvořeny. Následkem toho dochází ke ztenčování plodových obalů a jejich prasknutí před 37. týdnem těhotenství.
Další příčinou může být infekce, která se dostala do plodových obalů a plodové vody vstupem z pochvy přes děložní hrdlo. Více ohroženy jsou v tomto případě ženy, které mají zkrácený děložní čípek, například po předchozí konizaci. Poslední příčinou, která může vést k narušení stěny vaku blan, je malé krvácení z placenty, při němž vznikají drobné hematomy mezi děložní stěnou a plodovými obaly, které se v důsledku toho ztenčují, až nakonec prasknou.
Jak poznat odtok plodové vody
Ve většině případů žena sama pojme podezření, že jí odtéká plodová voda a vydá se k lékaři. Ten následně ženu vyšetří a zjistí, zda plodová voda skutečně odtéká. Většinou jako první použije tzv. Temešváryho roztok, který nakape na vložku s domnělou plodovou vodou a pokud se tekutina zbarví modře, reálně se nejspíš o plodovou vodu skutečně jedná.
Aby ale mohla být diagnóza stanovena s naprostou přesností, je třeba ženu vyšetřit i pomocí ultrazvuku, kde se může snížené množství plodové vody objevit, a také v zrcadlech, kdy lékař uvidí vodu odtékat děložním hrdlem.
Řešení předčasného odtoku plodové vody
Pokud se skutečně potvrdí předčasný odtok plodové vody, další postup závisí na více faktorech. V případě PPROM jsou totiž žena i miminko ohroženi infekcí. Infekce se ale obvykle zpočátku objevuje spíše vzácně a pokud žena nevykazuje žádné známky infekce a nemá žádné jiné příznaky porodu (kontrakce), nejčastěji se volí vyčkávací postup.
Žena je hospitalizována a následně dále vyšetřována – vyšetřuje se plodová voda (především na přítomnost patogenů a možné infekce) a provádí se stěr z pochvy. Dále jsou ženě nasazena antibiotika nitrožilně, které mají zamezit vzniku infekce a před 34. týdnem těhotenství jsou podávány kortikosteroidy k urychlení zrání plicní tkáně plodu.
Pokud by se vyskytly jakékoli komplikace, přistupuje se k vyvolání porodu nebo k císařskému řezu (od 28. týdne těhotenství a je-li plod v jiné poloze než v poloze podélné hlavičkou).
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská