UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Těhotenská cukrovka?

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes mellitus (GDM) se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií) během těhotenství. Jedná se o poruchu metabolismu cukrů, kdy jsou buňky méně citlivé na působení inzulinu nebo je ho nedostatek. Inzulin je hormon, který podporuje vstřebávání glukózy do buněk a podílí se také na metabolismu tuků a bílkovin. Těhotenská cukrovka se může rozvinout i u zdravé těhotné ženy a po porodu obvykle sama odezní.

tehotenska-cukrovka

Těhotenská cukrovka (Zdroj fotky: Freepik.com)

Vznik těhotenské cukrovky

Na vzniku těhotenské cukrovky mají svůj podíl především vrozené predispozice, které za normálních okolností vůbec nemusí vést k rozvoji cukrovky, ale cukrovka se může projevit právě v těhotenství. To totiž samo o sobě představuje pro organismus jistou zátěž. Pokud máte v rodině někoho, kdo trpí diabetem 2.typu, máte vyšší riziko, že se u vás těhotenská cukrovka rozvine. Obecně existuje několik rizikových faktorů, které by mohly vést k rozvoji gestačního diabetu:

  • vyšší věk – v mladším věku se těhotenská cukrovka nemusí rozvinout ani v případě vrozené predispozice, riziko však stoupá po 25.roce věku
  • nadváha až obezita
  • špatné stravovací návyky
  • nedostatek pohybu

Vliv ale mohou mít také těhotenské hormony. Ty mohou způsobovat snížený účinek inzulinu, tedy že na ně buňky nejsou dostatečně citlivé. V těhotenství je to naprosto normální, ovšem u zdravé ženy bez genetické zátěže umí tělo rychle zareagovat tím, že začne tvořit více inzulinu, zatímco ženy s vrozenou predispozicí k cukrovce už tak dobrou schopnost nemají a proto mají trvale zvýšenou hladinu cukru v krvi.

detske-zbozi

Příznaky těhotenské cukrovky

Toto onemocnění je zrádné v tom, že se nemusí projevit vůbec nijak. U valné většiny žen probíhá těhotenská cukrovka bezpříznakově. Dost často se na něj přijde jen z kontrolního odběru krve. I z toho důvodu nemůžete s jistotou vědět, zda ji neměla vaše maminka nebo babička, protože dříve se její přítomnost nezjišťovala. Pokud je ale cukrovka závažnější, může mít následující příznaky:

  • častá a veliká žízeň
  • časté močení
  • zvýšená únava až spavost
  • recidivující kvasinkové infekce

Diagnostika těhotenské cukrovky

V moderním porodnictví je součástí prenatální péče o těhotnou ženu také detekce těhotenské cukrovky. Díky tomu se gestační diabetes odhalí včas, nasadí se terapie a tím se významně sníží riziko komplikací u matky i u dítěte. Testy na těhotenskou cukrovku jsou dnes běžnou součástí prenatálních vyšetření. Těhotenská cukrovka se rozvíjí až ve druhé polovině těhotenství, proto je i tehdy vyšetřována. Zvýšená hladina cukru se může projevit jak v krvi (po jídle i nalačno), tak v moči při rutinní prohlídce. Dnes je screening těhotenské cukrovky doporučován u všech těhotných žen bez rozdílu věku.

Mezi 24. až 28. týdnem těhotenství je žena odeslána na oGTT (orální glukózový toleranční test), který zjistí, jak dobře tělo odbourává sacharidy. Fyziologická hladina glykémie je 3,2 – 5,6 mmol/l, nalačno by tedy neměla překročit horní hranici. Během oGTT se zjišťuje hladina glykémie nalačno, pak jednu hodinu po vypití roztoku s glukózou a nakonec po dvou hodinách od vypití roztoku.

detske-obleceni

Léčba těhotenské cukrovky

Při těhotenské cukrovce většinou postačí dodržovat dietu s omezením cukrů a dostatek pohybu. Menší procento těhotných žen pak potřebuje kromě dietních opatření také léčbu inzulinem. Terapie gestačního diabetu je nutná až do porodu a po porodu obvykle cukrovka sama odezní.

Po skončení šestinedělí se pak provádí ještě jeden kontrolní oGTT, nejčastěji půl roku po porodu. Samotná cukrovka v těhotenství sice po porodu odezní, ale může být předzvěstí možného rozvoje diabetu 2. typu v pozdějším věku, zvlášť při pozitivní rodinné anamnéze.

hracky-pro-nejmensi

Rizika těhotenské cukrovky pro matku a dítě

Důvodem, proč je každé těhotné ženě doporučen screening na těhotenskou cukrovku, je její vysoká rizikovost. Neléčená těhotenská cukrovka může být velmi nebezpečná.

Rizika pro dítě:

  • větší porodní váha
  • hypoglykémie po porodu
  • nedozrání vnitřních orgánů plodu
  • diabetická fetopatie (více závažných komplikací)
  • mozková dysfunkce
  • poruchy pozornosti v dětském věku a hyperaktivita
  • úmrtí plodu v děloze

Rizika pro matku: 

  • riziko dalších komplikací v těhotenství
  • hypertenze, preeklampsie, porodní poranění (porod velkého mimink)
  • kvasinkové infekce

Screening na těhotenskou cukrovku není povinný, přesto bych radila každé těhotné ženě zvážit možná rizika neodhalené a neléčené těhotenské cukrovky.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: